Эффективное лечение зависимостей Мой блог Ви тримайтеся там, доброго здоров'я і настрою вам

Ви тримайтеся там, доброго здоров'я і настрою вам

04.03.18 22:44

DSC_0013_2017.10.07_Днепр_мини

Як правильно боротися зі старінням, щоб прожити довго і щасливо

Життєва статистика

Факти. В Україні (яка знаходиться на 103-му місці за тривалістю життя за статистикою ВООЗ відразу після Суринаму і Бангладеш), живуть на 13 років менше, ніж трійка лідерів (Японія, Швейцарія та Німеччина), а чоловіки в Україні до того ж живуть майже на 10 років менше, ніж жінки. Показник для чоловіків становить 66 років, а для жінок - 76 років.

Основний успіх лідерів - це не обсяги витрат на охорону здоров'я, скільки високий ступінь особистої відповідальності людей за своє здоров'я і націленість державних програм на профілактику.

Наприклад, середній японець відвідує лікаря 15 разів на рік, а в 40 років проходить обов'язковий і безкоштовний чекап всіх основних функцій організму та аналізу передумов виникнення раку та інших захворювань. У Німеччині рекомендованими (оплачуваними страховкою) є щорічні обстеження, наприклад, жінок вчать стежити за ризиками виникнення раку молочної залози з 30 років. Швейцарія має максимальний в світі (99,5%) рівень охоплення добровільним медичним страхуванням, при цьому частка приватних грошей в сукупних витратах на охорону здоров'я там більше 30%. Швейцарці - лідери в частині особистої відповідальності за своє здоров'я за численними опитуваннями, і краще за інших дотримуються призначень лікарів і дисципліни медичних рекомендацій.

Проблеми видимого здоров'я

І рак, і діабет (а також нейродегенеративні захворювання, хвороба Альцгеймера і Паркінсона) називають зараз «хворобами старіння». Багато дослідників «старіння» вважають хворобою і при цьому щодня виявляють безліч факторів, які або супроводжують, або обумовлюють його. Дослідження показують, що раку передує багаторічна приховане запалення (яке легко виявляється аналізами, які майже ніхто не робить), а діабету - інсулінорезистентність (що виявляється в масі слабких симптомів типу перепадів бадьорості після прийомів їжі тощо).

Модний аргумент противників «їсти таблетки жменями» полягає в тому, що «їх спадковість» міцна як скеля. Так, їх мами, тата, бабусі і дідусі прожили довге і славне життя. Але тут теж варто зробити відступ.

До середини XX століття основну місію забезпечення максимальної тривалості життя людини брала на себе еволюція, вбиваючи слабкі організми в дитинстві масовими епідеміями та хворобами. Виживав сильніший. Від цього різко падала середня тривалість життя, яка була близько 35 років до початку XIX століття. Але максимальна тривалість життя з того часу виросла не так сильно (на 10-20 років). Іншими словами, віруси і бактерії «вибивали» з популяції слабкі організми, але організми, які мали шанс стати великими вченими, музикантами або просто гарними людьми.

Великі досягнення медицини останнього сторіччя прибрали цей механізм, дитяча і дитяча смерть впали на порядок, але це призвело до того, що генетика сучасної людини, тобто здатність організму самостійно (це важливо!) справлятися зі стресами і старінням, в популяції стає все гірше. Іншими словами, людство стало еволюціонувати швидше соціально, а не біологічно, а погіршенню генофонду протидіє поліпшення медицини. Але це вірно для людей, хто медициною може користуватися.

Інша важлива обставина, яка не дає приводу для спокою, це те, що сучасний міський житель дихає зовсім не повітрям 50-70-річної давності, ходить пішки в 5-10 разів менше і має на порядок менше рутинного щоденного фізичного навантаження. Тому всі численні дослідження говорять про те, що людині потрібно виходити з масової і шкідливої гіподинамії.

Підсумок: навіть якщо ви можете похвалитися хорошим геномом, це не означає, що ви проживете хоча б стільки ж, скільки ваші предки, не роблячи спеціальних зусиль. У країні, де громадяни вважають, що «здоров'я їм зобов'язана надати держава» (так, до речі, написано в Конституції), це сумна новина: держава мало що робить для збільшення тривалості життя і посилення профілактичної медицини. Таким чином, профілактика старіння це ваша особиста справа.

Не панацея, а система

На клітинному рівні старіння клітин веде до зниження їх чутливості до базових молекул - наприклад, інсуліну. Видалення старих клітин з організму з часом відбувається все повільніше, вони накопичуються, провокуючи приховане запалення органів (а наслідком цього можуть стати новоутворення). Головні системи організму, ендокринна та імунна, з віком необоротно змінюються, і все це змінює психіку, поведінку, когнітивні функції. Найефективніші ліки можуть виправити один механізм, але вони не втримають старіння інших систем. Старіння - найскладніша хвороба людини, і вона вимагає до себе повної поваги.

По-перше, до боротьби зі старінням почали ставитися серйозно. 8 років тому у інвесторів Кремнієвої долини взагалі не було проектів по Longevity. Говорили - тема надто недоведена. Зараз такі проекти є в кожному (!) венчурному фонді з фокусом на Life Science. Ряд популяризаторів, такі як Орбі ді Грей, зуміли викликати широкий інтерес інвесторів і спонсорів до вирішення завдань боротьби зі старінням.

По-друге, накопичені перші дані, які доказово пов'язують ті чи інші чинники зі старінням. Зруйнована найбільша помилка століття про «жирну їжу», яка нібито провокувала зростання холестерину. Істинний «провокатор» негативних процесів обміну речовин знайдений і позначений: це цукор та інші «швидкі» вуглеводи. Виявлені ефективні дієти («середземноморська дієта», «дієта, що імітує голодування»), методи і необхідна інтенсивність занять спортом (регулярна помірне навантаження, а не надзвичайно небезпечні марафони) тощо.

По-третє, дослідження починають приносити конкретні прориви щодо тих чи інших препаратів, вітамінів і мінералів. Наприклад, препарат метформін, який вже півстоліття застосовується для діабетиків, показав масу геропротекторних властивостей, попереджає рак та інші хвороби. Факт виявився, коли подивилися на середню тривалість життя діабетиків, які лікуються метформіном. Вона виявилася вищою, ніж у контрольної групи «здорових». Однак це зовсім не означає, що його пора включати всім в щоденний раціон - популяційні дослідження в масштабах життя людини ще тільки йдуть. Але за показаннями лікарі призначають його вже досить сміливо.

По-четверте, з'являються лікарі, які починають уважно читати всі ці матеріали і застосовувати ті чи інші методи та підходи. Найближче до розуміння масштабів проблем знаходяться ендокринологи та імунологи, яким властивий системний і більш широкий погляд на організм людини.

Поради для довгого життя

Якщо зібрати найбільш досліджені питання про тривалість життя, то можна виділити кілька тем.

1. Боротьбу зі старістю треба починати заздалегідь, оптимально - в 30 років, коли організм системно перемикається з росту на старіння. У цей момент починаються перші системні зрушення, які потім, як лавина, набирають свою міць до 40-50-60 років. Як мінімум в цей час треба навчитися регулювати сон і фізичне навантаження. Спати потрібно не менше 7-8 годин, займатися спортом не менше двох разів на тиждень. Все просто.

В цей же час (а бажано і раніше) необхідно радикально попрощатися з цукром і навчитися регулювати споживання вуглеводів (знизити їх кількість, особливо найшвидших, з високим глікемічним індексом, таких як картопля фрі).

Важливо в цей час зробити перший чекап по мінералах і вітамінах - їх дефіцит ще не критичний, але вже веде до системних зрушень. Як мінімум в наших широтах нам системно не вистачає вітаміну D і поліненасичених жирних кислот (Омега 3 тощо). У чоловіків дефіцит цинку або магнію прискорює падіння тестостерону. Може почати формуватися системний дефіцит вітамінів групи В. Але в будь-якому випадку всі добавки треба узгодити з лікарем, оскільки є і індивідуальна чутливість, і індивідуальна непереносимість.

В сучасній популяції починає розвиватися вікова алергія на глютен. Оскільки продукти, що містять глютен (з пшениці, наприклад) одночасно дуже часто мають і найбільший глікемічний індекс, то просто знизити частку пшениці в раціоні корисно всім. Є й інша причина: за останні 50 років кількість глютену в пшениці завдяки селекції зросла на порядок і більше (що було потрібно для легкості виготовлення пишної здоби). А тому в традиційному раціоні доза цього небезпечного білка перевищена колосально.

Найважче позбавитись цукру. При відмові від нього організм бунтує, людина відчуває майже ломку. Але відбувається це не довго: важко буде близько місяця, але результат того вартий. Повна відмова від цукру призводить до швидких результатів у поліпшенні стану, тому можна рекомендувати його як «перший крок» - якщо зміг його зробити, зробиш і інше, а результат настільки наочний, що і інші кроки робити вже легше.

2. Ключовим індикатором початку проблем віку є, як не дивно, настрій і сон. Тривожність, безсоння, відсутність бадьорості вранці, послаблення концентрації уваги, швидка стомлюваність, дратівливість і емоційна нестабільність - все це є ознаками системного збою. Не слід починати компенсувати ці проблеми психостимуляторами або іншими препаратами. А тим більше - заливати проблеми алкоголем. Справа в тому, що ця тенденція, як правило, є наслідком проблем фундаментальних систем - ендокринної, імунної, а також невміння системно відпрацьовувати стреси.

Ще одне застереження - організму шкодить стрес. Але здоровий організм вміє долати стрес. Відповідно, проблема або в тому, що організм починає системно здавати (передхвороба) і стреси починають «пробивати захист», або стресів занадто багато, і ви не вмієте їх блокувати і тримати удар, і вони починають системно руйнувати ваш організм.

Це означає, що в 30 і після (а ще краще раніше) потрібно почати вчитися працювати зі своєю психікою. Медитації, прості прийоми заспокоєння і усунення тривоги (наприклад, раціональне планування), курси та книги по світорозумінню. В цілому, пора звикати, що гарний настрій і гарна комунікація з людьми - це наша відповідальність за своє здоров'я.

У цей момент, якщо ви входите в штопор (безсоння, сильна тривожність, депресія, агресія і системні конфлікти з ближніми) - зробіть рівно дві речі. Зробіть повний чекап організму (в основному на гормональні збої) і сходіть до психотерапевта. Навчіться один раз і назавжди долати такі емоційні шторми (знайшовши причину і ефективне лікування). Це фундамент навичок турботи про власне здоров'я.

3. З віком, після 40, починають формуватися прямі наслідки ранніх факторів старіння, наприклад, погіршується сон, сильніше змінюється гормональний фон, виникає інсулінорезистентність. Так що саме час пройти повне обстеження і перейти до контрольованих дієт, в основному їх суть зводиться до зниження калорійності за рахунок зменшення споживання вуглеводів. Два важливих застереження. По-перше, «жорсткі дієти» (з сильним голодом), як правило, контпродуктивні. Потрібно помірне і контрольоване зниження споживання калорій. По-друге, модна кетогена дієта має докази як за, так і проти. Вдаватися до неї краще під контролем лікаря і маючи конкретне завдання від лікаря певним чином відрегулювати вагу.

Показані переваги «середземноморської дієти» - менше червоного м'яса, більше риби і птиці, і обов'язково багато овочів і клітковини. Втім, безпосередньо для вас можуть виявитися шкідливими пасльонові або щось інше, тому ще раз - радьтеся з лікарем. Але загальний підхід до розумної стратегії - помірність, не кидайтеся в крайнощі. Веганство веде до доведеного гострого дефіциту вітамінів. Частина корисних білків не присутні в рибі, а тільки в червоному м'ясі. Жодна з різких дієт не довела переваг по довголіттю. А ось легке (на 20-30%) обмеження калорій піде на користь.

4. Є надзвичайно багатообіцяючі результати по лікам, що уповільнюють старіння, проте вступати на цей шлях варто тільки під контролем лікаря. Як мінімум він скаже вам, коли зупинитися, дивлячись на ті чи інші параметри організму.

Починаючи з 40 років регулярна щорічна профілактика і аналізи основних системних маркерів повинні стати обов'язковими. Точну номенклатуру дати складно, можна, наприклад, скористатися списком Михайла Батіна і його групи Open Longevity, але як мінімум вам треба контролювати гормони щитовидної залози, рівень цукру в крові, тестостерон / естроген, С-реактивний білок, рівні холестерину (високої і низької щільності ) і тригліцеридів, рівень толерантності до глюкози. Такий чекап призначить вам і кардіолог, і ендокринолог у відповідь на найтиповіші скарги сорокарічних - млявість вранці, млявість після прийому їжі, відсутність бадьорості і ясності розуму «як в двадцять років» (так, це симптом проблем, а не «вік»), набір ваги тощо. Якщо будь-який показник буде поза нормою, то ви вже можете обговорити з лікарем, що робити. У 90% випадків допоможуть багато років апробовані вітаміни і добавки. Тільки відразу обмовлюся - не полі/мультивітамінні комплекси з аптек за порадою продавця-фармацевта, а конкретні мінерали / вітаміни, дефіцит яких встановлений і діагностований аналізами.

 

І наостанці

Модний нині спорт подолання (триатлон, марафони), на жаль, теж відноситься скоріше до формування залежності від ряду нейромедіаторів (які стимулюються такими надзусиллями), ніж до розумних зусиль щодо підтримки тривалості життя. Просто подумайте, чому у відомому міфі молодий професійний воїн пробіг 42 км і помер, а сучасний клерк після трьох років тренувань - ні. Після певного віку (30-40), всяке стимулювання росту в організмі (а посилене відновлення тканин після навантажень веде до цього) підсилює процеси, які ведуть до накопичення помилок в організмі (наприклад, новоутворень). Поточні дослідження показують, що після сорока років інсуліноподібний фактор росту треба стримувати, а не стимулювати, так що помірні тренування для задоволення - те, що треба, а виснажливий біг за «ендорфіновим приходом» - ні.

http://www.forbes.ru/

Автор: Євген Кузнєцов Forbes Contributor

Эффективное лечение алкоголизма

Квалифицированная наркологическая помощь

Черкассы. Черкасская область

Прерывание запоя. Кодирование.

Эспераль. Психотерапия.

Противоалкогольные препараты длительного действия

Терапия эмоционально-волевых расстройств

096-966-7318; (0472) 56-00-76Понравилось? Поделись интересным материалом с друзьями!