Эффективное лечение зависимостей Новости наркологии Неінфекційна епідемія XXI століття

Неінфекційна епідемія XXI століття

01.02.19 23:57

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ОЖИР

Эффективное лечение алкоголизма

Квалифицированная наркологическая помощь

Черкассы. Черкасская область

Прерывание запоя. Кодирование.

Эспераль. Психотерапия.

Противоалкогольные препараты длительного действия

Терапия эмоционально-волевых расстройств

096-966-7318; (0472) 56-00-76

ВООЗ назвала ожиріння «неінфекційною епідемією XXI століття»? Чому? Тому що жодної іншої хворобою люди не хворіють так часто, як ожирінням. У світі близько 2 мільярдів чоловік, що мають надмірну вагу, і понад 600 тисяч страждають на ожиріння. Зокрема, в Україні майже кожен четвертий (23% населення) має ожиріння, а приблизно кожен другий (56-57%) - надмірну вагу.

- В першу чергу це пов’язано  з неправильним способом життя, адже спадковість не змінюється - змінюються фактори зовнішнього середовища. Не так давно ВООЗ опублікувала дані про те, наскільки збільшилася середня кількість калорій на людину в день в усьому світі. Якщо 13-15 років тому воно становила 2 900 кілокалорій, то зараз це близько 3 400 кілокалорій. Показова і ситуація з ожирінням в тих країнах, де хвороба ніколи не була так поширена, як з появою фастфуду, - це Японія, країни Середземномор'я.

Чи може повна людина бути здоровою?  Лікарі ділять людей з надмірною вагою на пацієнтів з надмірною масою тіла і пацієнтів з тим чи іншим ступенем ожиріння.

Ожиріння - це захворювання відповідно до Міжнародної класифікації хвороб (МКБ). І воно відрізняється не тільки ступенем, але і типом відкладення надлишкового жиру. Так, ожиріння може бути по типу «яблука», коли жир відкладається у верхній половині тіла, переважно в зоні живота, або по типу «груші», коли жир накопичується в основному в області стегон і сідниць. Зустрічається також змішаний тип ожиріння.

Іноді ожиріння може не проявлятися будь-якими порушеннями. У цьому випадку хвороба називають «метаболічно здоровим ожирінням». Але найчастіше воно супроводжується цукровим діабетом другого типу, артрозами, жовчнокам'яною хворобою, серцево-судинними захворюваннями (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, дисліпідемія), різними порушеннями репродуктивної функції (аж до безпліддя), порушенням дихання уві сні (синдром обструктивного апное сну) .

Поставити діагноз «ожиріння» просто: достатньо розрахувати індекс маси тіла. Якщо він більше 30, можна говорити про наявність ожиріння. Правда, це може бути застосовано не до всіх: для обчислення ІМТ дитини, літньої людини, професійного спортсмена і вагітної жінки використовуються інші формули.

Зазвичай ІМТ розраховується так: він дорівнює масі тіла (в кілограмах), поділеній на зростання (в квадратних метрах. Наприклад, ріст 170 см, а в квадратних метрах це 1,72). Нормальним вважається ІМТ, рівний 18,5-24,9. При ІМТ 25,0-29,9 говорять про надмірну масу тіла, в разі 30,0-34,9 - про ожиріння першого ступеня, при 35,0-39,9 - про ожиріння другого ступеня, а при ІМТ більше 40 - про ожиріння третього ступеня, його ще називають морбідним.

Звідки береться ожиріння? Ожиріння буває первинним і вторинним. Останнє становить не більше 5% всіх випадків захворювання. Таке ожиріння спровоковано гормональною хворобою, вилікувавши яку ви можете повернути вага в норму.

Однак в більшості випадків ожиріння є первинним. Воно обумовлено генетично, але винна не тільки спадковість. На неї накладаються фактори зовнішнього середовища: неправильне харчування, низьке фізичне навантаження, поганий нічний сон. Зазвичай люди з зайвою вагою думають, що у них вторинне ожиріння - «порушений обмін речовин», але це не так: обмін речовин порушується через ожиріння, а не навпаки.

Ви запитаєте – якщо скарг немає, можна спокійно жити з перевищенням ІМТ і нічого не робити? Все залежить від того, які у вас плани на життя. Якщо вага тіла влаштовує, якщо не мучить задишка при навантаженні, якщо немає частої спраги й сухості в роті, а також проблем з опорно-руховим апаратом, то жити спокійно можна, не пропускаючи при цьому планові візити до лікаря. Тому що, якщо порушень немає сьогодні, це не означає, що вони не з'являться завтра.

А що робити, щоб не пропустити захворювання?  Потрібно хоча б час від часу вимірювати артеріальний тиск - гіпертонія часто сигналізує про проблему. А також здавати аналіз на визначення рівня холестерину і цукру в крові - не рідше одного разу на рік за умови, що вас нічого не турбує. Зазначу, що якщо людина з надмірною вагою хропе уві сні або має апное сну (зупинки дихання під час нічного відпочинку), то в першу чергу знадобиться діагностика і корекція саме цих порушень. В іншому випадку лікування багатьох інших захворювань і зниження ваги будуть малоефективні.


Понравилось? Поделись интересным материалом с друзьями!